Оқыту мен оқу үдерісін жетілдіруге бағытталған Lesson study (сабақты зерттеу) педагогикалық тәсілді мектеп практикасына еңгізу, » “Ескелді ауданы әкімдігінің Т.Рүстембеков негізгі орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен” коммуналдық мемлекеттік мекемесі
"Жетісу облысы білім басқармасының Ескелді ауданы
бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
"Т.Рүстембеков атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72836) 3-74-40
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » » Оқыту мен оқу үдерісін жетілдіруге бағытталған Lesson study (сабақты зерттеу) педагогикалық тәсілді мектеп практикасына еңгізу,
11
май
2022

Оқыту мен оқу үдерісін жетілдіруге бағытталған Lesson study (сабақты зерттеу) педагогикалық тәсілді мектеп практикасына еңгізу,

Бекітемін
-------------
мектеп директоры
Н.Мухасанов

Оқыту мен оқу үдерісін жетілдіруге бағытталған
Lesson study (сабақты зерттеу) педагогикалық тәсілді мектеп практикасына еңгізу, «Бір сыныпқа сабақ беретін пән мұғалімдерінің командалық жұмысы» жобасының жоспары
2021-2022 оқу жылы
Зерттеудегі мәселе:
 7а сынып оқушыларының оқуға деген ынта-ықыласының , қызығушылығының болмауы, сыныптың білім сапасына тікелей әсер етуі
 Өз бетінше жұмыс жасау, өз бетінше білім алу дағдыларының қалыптаспауы
 Сыни тұрғыдан ойлау, туындаған мәселені шеше алу дағдыларының қалыптаспауы
 Бірлескен оқу ортасында жұмыс жасау дағдыларының қалыптаспауы

Зерттеу тақырыбы: «Бірлескен оқу ортасын құру арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту»
Зерттелінетін сынып: 7 «А» сыныбы
Смарт мақсат:
 Мұғалімдер сабақтың жалпы мақсатын оқушының меңгеруі керек білім мен дағдылар жүйесіне қалай айналдыру керектігін, смарт мақсат қоюды үйренеді
 Мұғалімдердер Lesson Study циклін өткізу кезінде оқыту тәжірибесіне жаңа әдістерді еңгізеді, жетілдіре отырып практик –мұғалімге айналады
 Оқушылардың оқуға деген уәжін көтеру, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту үшін сабақ кезінде бірлескен оқу ортасын құруға арналған белсенді әдіс –тәсілдерін барлық мұғалімдер қолдана алады
 Зерттеуші топ мұғалідері Lesson Study ді бірлесе жоспарлап, зерттелетін үш оқушыны үнемі назарға ала отырып, нәтижелерін мұқият талдайды, «Зерттеу сабағын жоспарлау, бақылау, талдау жасау үлгісін» құрастыру мүмкіндігіне ие болады
Зерттеуші тобының жалпы мақсаты: Пән бойынша сабақ өткізудің әдіс –тәсілдерін жетілдіру, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту арқылы оқу мотивациясын көтеру, білім сапасын арттыру

Оқушылар үшін жалпы мақсат: Сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытудың белсенді әдістері арқылы бүкіл сыныптың белсенді оқытуын ұйымдастыру , бірлескен оқу ортасын құру
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар үшін сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытудың белсенді әдістерін қолданады, оқушылардың уәжін көтереді, білім сапасы артады
Мұғалімдер үшін
 Оқу әрекетін белсендіру арқылы сабақта оқушыларды жұмысқа тартады
 Оқу үрдісін белсендіреді
 Оқушыларды зерттеу әрекетіне тарту арқылы сабақтың тиімділігін артады
 Мұғалімнің кәсіби шеберлігі артады


№ Өткізілетін іс –шара
мақсаты
Өткізу формасы мерзімі жауапты Күтілетін нәтиже Шығу материалдары
1 «7 сыныпта сабақ беретін пән мұғалімдері мен зерттеуші тобының бірлескен алғашқы отырысы Зерттеудің мақсат міндеттері-мен таныстыру, зерттеу мәселелерді талқылау, жұмыс алгоритмін анықтау, міндеттерді бөлу Презентация, талдау 24.01 Таженова К.Г Зерттеудегі түйінді идеялар-мен танысады, кімді және нені зерттейміз, ол қалай іске асатыны талқыланады Хаттама, сөз алушылар-дың материалдары
2 Социометриялық сауалнама алу, оқушылардың оқу мотивациясын анықтау Социометриялық сауалнама алу арқылы 7 сынып оқушыларының өзара қарым қатынас деңгейлерін анықтау сауалнама 24.01 Долдабаева Г.Т
Серікбаева М.А Сауалнама алынады, мәліметтер өнделеді, социометриялық кесте толтырылады, өзара қарым-қатынас динамикасы анықталады Социометриялық сауалнама өткізу бланкісі,
социометрия-лық кесте
3 Оқуына байланысты оқушылардан сауалнама алу
Оқудағы қиындық туғызатын мәселені анықтау, қорытынды шығару сауалнама 25.01 Долдабаева Г.Т
Серікбаева М.А Сауалнама арқылы мұғалім
оқу барысында туындайтын қиындықтарды анықтайды Сауалнама парақтары
4 Оқудағы қиындықтарын анықтау үшін
интервью алу
Оқудағы қиындық туғызатын мәселені анықтау үшін көбірек оқушы тарту. Зерттелінетін А,В,С оқушыларға ерекше назар аудару Интервью, әңгімелесу 25.01 Турдиева З.Ж
Интервью, әңгімелесу арқылы мұғалім оқу барысында туындайтын қиындықтарды анықтайды

Бейнетүсірілім, фотоесеп, сұрақтары бар парақтар
5 Зерттеу, бақылау, интервью, сауалнама алудан кейін зерттеу тақырыбы мен зерттеудің нақты проблемасын анықтау үшін №2 отырыс өткізу Зерттеу тақырыбы мен зерттеудің нақты проблемасын анықтау Талқылау, зерттеу нәтижелерін талдау 26.01 Таженова К.Г
Капасова А.Б Сыни тұрғыдан ойлау қабілет-терін қалай жақсартуға болады, оқушылар бір-бірін мұқият тыңдауға, ойлануға, талқылауға, белгілі бір мәселені шешуге қалай үйретуге болады? деген мәселелер анықталады
хаттама
Социометрия, анкета, бейне сұхбат.
6 «Бірлескен оқу ортасын құруға арналған белсенді жаттығулар» Пән мұғалімдері бірлескен оқу ортасын құруға арналған белсенді әдістерімен таныстыру коучинг 27.01 Таженова К.Г
Турдиева З.Ж Пән мұғалімдері бірлескен оқу ортасын құруға арналған белсенді жаттығуларды қолдана алады Презентация, коучинг материалдары
7 Бір әдісті таңдап, бірнеше пән мұғалімдерінің №1 сабағын бірлесіп жоспарлау. А, В, С топтағы оқушыларды бақылау бойынша жоспарлау барысын талқылау Пән мұғалімдері оқушылар-дың оқуындағы проблема-ларды шешу жолдарына назар аудара отырып, №1 сабақтың қысқа мерзімді жоспарын құру. дискуссия 28.01 Зерттеуші топ, пән мұғалімі Қысқа мерзімді сабақ жоспары жазылады, ресурстары анықталады, бірлескен орта құрудың әдіс-тәсілі таңдалады. А, В, С топтағы оқушыларды бақы-лау жоспары жазылады № 1 сабақтың орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспары, №1 сабақты жоспарлаудың бейне материалы, фотосуреттер,
8 №1 зерттеу сабағын өткізу және бақылау Жоспарланған сабақты өткізу, сабақты бақылау, қорытынды жасау. А,В,С деңгейдегі оқушыларды және сыныпты бақылау Практикалық сабақ, талдау 01.02-03.02 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Мұғалім оқушылардың дағдыларын жетілдіруге бағытталған сабақты өткізеді.
Бақылаушылар байқау дағдыларын дамытуға көңіл бөліп, A, B және C оқушыларды бақылайды қысқа мерзімді, орта мерзімді сабақ жоспары, байқау парақтары, сабақ туралы видео
9 Бақылаушылардың А, В, С топтағы оқушылармен сауалнама, интервью алу, Сабақтың өту барысы туралы ақпарат алу. А,В,С деңгейдегі оқушыларды және сыныпты бақылау арқылы өзгерісті анықтау сауалнама, интервью 01-03.02 Мухасанова Д.Д
Серікбаева М.А Сабақтың өту барысы туралы шынайы ақпарат алынады, А,В,С деңгейдегі оқушы-ларды және сыныпты бақылау жүргізе алады, өзгерістерді анықтауға үйренеді Хаттама, сауалнамалық парақтары, фотосуреттері
10 №1 сабақты талқылау, талдау – бағалау – өзгерістер еңгізу бойынша отырыс өткізу Сабақтың өту барысы туралы ақпарат алу Пікір алмасу талдау 04.02 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Сабақ барысында қолданған әдіс –тәсілдің тиімділігі анықталады. Сабақтың жақсы әлсіз жақтары анықталады, қандай өзгеріс еңгізу керектігі белгіленеді Отырыс хаттамасы
Фотосуреттер
11 «Аптадағы сынып көшбасшысы» оқушылар арасында білім байқауын өткізу Оқушылардың білімге деген қызығушылықтарын көтеру, сыныптың көшбасшысын анықтау командалық байқау 07-11.02 ӘБ жетекшілері Көшбасшы қабілеті бар оқушылар анықталады Оқушылардың командада жұмыс жасау дағдылары қалыптасады Байқау ережелері, сценарийі, бейнематериалдары
12 Оқушылардан интервью алу Байқау туралы оқушылардың пікірін тыңдау, ойларын ортаға салу интервью 07.-11.02 Көмекбаева А.А
Серікбаева М.А Оқушылардың пікірі тыңдалады , өз ойын толық жеткізу қабілеттері ашылады Бейнематериал
13 № 2 зерттеу сабағын жоспарлау Пән мұғалімдердің №1 сабақ кезінде орын алған сәтті, сәтсіз жақтарды ескере отырып, №2 сабақтың қысқа мерзімді жоспарын құру. жоспарлау 14.02 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Қысқа мерзімді сабақ жоспары жазылады, ресурстары анықталады, бірлескен орта құрудың әдіс-тәсілі таңдалады. А, В, С топтағы оқушыларды бақы-лау жоспары жазылады № 2 сабақтың орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспары, №2 сабақты жоспарлаудың бейне материалы, фотосуреттер,
14 №2 зерттеу сабағын өткізу және бақылау. Жоспарланған сабақты өткізу, сабақты бақылау, қорытынды жасау. А,В,С деңгейдегі оқушыларды және сыныпты бақылау Практикалық сабақ, талдау 15-17.02 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Мұғалім оқушылардың дағдыларын жетілдіруге бағытталған сабақты өткізеді.
Бақылаушылар байқау дағдыларын дамытуға көңіл бөліп, A, B және C оқушыларды бақылайды қысқа мерзімді, орта мерзімді сабақ жоспары, байқау парақтары, сабақ туралы видео
15 №2 сабақты талқылау, талдау – бағалау – өзгерістер еңгізу бойынша отырыс өткізу Сабақтың өту барысы туралы ақпарат алу Пікір алмасу талдау 15-17.02 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Сабақ барысында қолданған әдіс –тәсілдің тиімділігі анықталады. Сабақтың жақсы әлсіз жақтары анықталады, қандай өзгеріс еңгізу керектігі белгіленеді Отырыс хаттамасы
Фотосуреттер
16 7 сынып оқушылар арасында спорттық жарыс өткізу Оқушылардың командалық жұмысына бақылау жасау, команданың ауызбіршілігін бақылау Жарыс сабағы 21-25.02 Дене шынықтыру пән мұғалімдері зерттеуші тобы Оқушылардың командада жұмыс жасау дағдылары қалыптасады Байқау ережелері, сценарийі, бейнематериалдар
17 № 3 зерттеу сабағын жоспарлау Пән мұғалімдердің №2 сабақ кезінде орын алған сәтті, сәтсіз жақтарды ескере отырып, №3 сабақтың қысқа мерзімді жоспарын құру. жоспарлау 01.03 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Қысқа мерзімді сабақ жоспары жазылады, ресурстары анықталады, бірлескен орта құрудың әдіс-тәсілі таңдалады. А, В, С топтағы оқушыларды бақы-лау жоспары жазылады № 3 сабақтың орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспары, №3 сабақты жоспарлаудың бейне материалы, фотосуреттер,
18 №3 зерттеу сабағын өткізу және бақылау. Жоспарланған сабақты өткізу, сабақты бақылау, қорытынды жасау. А,В,С деңгейдегі оқушыларды және сыныпты бақылау Практикалық сабақ, талдау 01-03.03. Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Мұғалім оқушылардың дағдыларын жетілдіруге бағытталған сабақты өткізеді.
Оқыту тәжірибесіне жаңа әдістерді еңгізеді, жетілдіре отырып практик –мұғалімге айналады
қысқа мерзімді, орта мерзімді сабақ жоспары, байқау парақтары, сабақ туралы видео
19 №3 сабақты талқылау, талдау – бағалау – өзгерістер еңгізу бойынша отырыс өткізу Сабақтың өту барысы туралы ақпарат алу Пікір алмасу талдау 04.03 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Сабақ барысында қолданған әдіс –тәсілдің тиімділігі анықталады. Сабақтың сәтті, сәтсіз жақтары анықталады, қандай өзгеріс еңгізу керектігі белгіленеді
«Зерттеу сабағын жоспарлау, бақылау, талдау жасау үлгісін» құрастыру мүмкіндігіне ие болады
Отырыс хаттамасы
Фотосуреттер
20 Бақылаушылардың А, В, С топтағы оқушылармен сауалнама, интервью алу Сабақтың өту барысы туралы ақпарат алу. А,В,С деңгейдегі оқушыларды және сыныпты бақылау арқылы өзгерісті анықтау сауалнама, интервью 04.03 Карипова А.М
Серікбаева М.А Сабақтың өту барысы туралы шынайы ақпарат алынады, А,В,С деңгейдегі оқушы-ларды және сыныпты бақылау жүргізе алады, өзгерістерді анықтауға үйренеді Хаттама, сауалнамалық парақтары, фотосуреттері
21 Оқушылардың зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру 7 сынып оқушыларының зерттеушілік іс әрекетін дамыту Жоба жасау, қорғау 09-11.03 Оқушылар
Жетекші мұғалім Оқушылардың жобалық –зерттеушілік дағдылары қалыптасады Жоба, фотосуреттер, бейнетүсірілім
22 7 сынып оқушыларының ұйымдастырушылық қабілеттерін сынау Бастауыш сынып оқушыларымен байқау, жарыс өткізу Байқау, жарыс 09.-11.03 7 сынып оқушы-лары
Ұйымдастырушылық қабілеті шындалады фотосуреттер, бейнетүсірілім
23 Рефлексия. Жалпы қорытындылар Өткізілген іс –шараның тиімділігін анықтау. Сәтті сәтсіз жақтарын ескеру Қорытынды жасау Пікіралмасу, қорытынды шығару 11.03 Пән мұғалімдері зерттеуші тобы Смарт мақсаттарға қол жеткізеді (оқушылар және мұғалімдер үшін)
Тәжірибеге өзгеріс еңгізеді Сабақты зерттеу туралы есеп
24 Зерттеу қорытындысымен ұжымды таныстыру Педкеңесте сабақты зерттеу туралы есеп беру. Іс –шараның тиімділігін көрсету Презентация наурыз Пән мұғалімдері
зерттеуші тобы Ұжымның көзқарасы өзгереді, тәжірибелеріне өзгеріс еңгізеді Хаттама
25 Тәжірибемен бөлісу Аудан көлемінде іс –тәжірибені тарату Ашық сабақ, презентация сәуір зерттеуші тобы Зерттеу тәжірибені тарату және алмасу мақсатында педагогика-лық конференцияларға, онлайн-конференцияларға, форумдарға қатысу Әлеуметтік желіде тарату, мектеп сайтында орналастыру



Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив